Online kurz CreativeLive

Před několika dny jsem absolvoval třídenní kurz „Taking the Fear Out Of Low Light Photography“ na stránkách CreativeLive. Nejdříve něco málo k samotnému webu. CreativeLive jsou stránky zabývající se kurzy a výukou v pěti různých oborech. Jde o „Umění a dessign“, „Hudbu a audio“, „Řemesla a výrobu“, „Finance a životní styl“ a také moje zaměření „Fotografie a video“. Veškeré kurzy jsou vysílány živě. Samotné sledování živého přenosu je bezplatné. Po jeho odvysílání je pořad ještě ten samý den vysílán znovu, opět zdarma. Pokud si chcete přehrát video v budoucnu je nutné si kurz již zaplatit. Během vysílání je poskytována sleva, poté je již nutné zaplatit plnou částku. Jelikož se jedná o americkou společnost (konkrétně se sídlem v Seatlu), je živé vysílání s časovým posunem celých 9 hodin. Kurz byl rozdělen na 3 dny, každý den 7 hodin. Začátek byl v 9 hodin ráno a konec ve 4 odpoledne. Přeneseno do našeho časového pásma se jednalo o rozmezí 6 hodiny večerní a 1 hodiny ránní. Pokud člověk nemá možnost, a nebo nechce za kurz platit, je to tento časový posun takovou malou daní. Myslím si že, ale se vyplatilo obětovat čas a toto video sledovat.

Jak jsem již uvedl, název kurzu je „Taking the Fear Out Of Low Light Photography“ tedy do češtiny přeloženo „Zbavte se strachu z focení při špatném světle“. Během 3 dní probíhají názorné ukázky focení koncertu, cvičení v tělocvičně, autodílně, školní tělocvičně a nakonec i domácího prostředí a malého dítěte (mělo 14 měsíců). Jedná se tedy o místa, kde není možné nebo není dobré použít blesku. Samotný kurz probíhá formou focení přímo na daném místě, kde si účastníci kurzu mohou sami situaci vyzkoušet.  Pro takové focení není nutné mít to nejlepší vybavení za statisíce, jako je Nikon D4s a objektiv Nikon 24-70/2,8 nebo 70-200/2,8. Jak Jared názorně ukáže, při většině focení zkusil použít i ten nejzákladnější model Nikonu D3300 a setový objektiv 18-55/3,5-5,6. Ano i s takovýmto vybavením je možné dělat úžasné fotky. Nejde totiž o to, jaké maté vybavení, ale jak ho umíte a zvládáte použít. Již k samotnému přednášejícímu. V tomto případě se jedná o Jareda Polina neboli FroKnowsPhoto. Jared je fotograf z Filadelfie. Již jsem se o něm zmiňoval v předchozím blogu, který pojednával o zdroji mé inspirace, viz následující ODKAZ Zazněly zde otázky nejen ohledně samotného fotografování, ale také oblasti obchodu a marketingu, jak se prosadit v dnešním online světě a nejen v něm. Celý kurz mi dal hodně nových informací a také námět na příští focení, lokace a styl.

Myslím si, že Jared ovládl celý kurz svým osobitým stylem a to je to co nedělá přednášku nudnou, ale velmi zajímavou. Kurz mohu všem, kdo se zajímají o fotografování a mají obavy z focení při špatných světelných podmínkách, doporučit. Nejedená se o ztrátu času ani financí a určitě se nabité vědomosti mnohokrát vrátí.

Zde je odkaz na samotný videokurz

Kde beru inspiraci a nápady

Focení je pro mě velkým koníčkem, jelikož se ale fotografování stále vyvíjí a jsou zde stále nové postupy, nové přístroje, člověk by se měl stále vzdělávat a o tyto novinky se zajímat. V současné chvíli je pro mě velkým zdrojem YOUTUBE a podělím se s vámi o několik kanálů, které pravidelně sleduji a nabírám nové a nové znalosti. Všechny tyto kanály jsou v anglickém jazyce, což by pro nikoho neměl být problém. U každého kanálu bude uveden odkaz na osobní stránky, youtube kanál, případně twitter a facebook stránky. Seznam není setřízen podle žádného klíče, takže první není nejoblíbenější a poslední nejméně oblíbený.

Froknowsphoto vlastním jménem Jared Polin. Každý týden vydává tzv. RAW Talk, což je 1-1,5 hodinová debata o novinkách co se staly za uplynulý týden. Ty má na starosti jeho kolega Stephen. Dále jsou součástí RAW Talku rozhovory s lidmi z oboru fotografie. Kromě výš zmíněného RAW Talku ještě natáčí recenze zrcadlovek a objektivů. Dále je to 5 min Portrait, což je video točené přímo z focení, popisuje postupy a následný postproces. Dále jsou to QuickTips, tedy rychlé tipy ohledně focení a používání různého příslušenství. V neposlední řadě Rapid Fire Crituque, čoz je hodnocení fotografií, které mu zasílají lidé. Jen taková malá zajímavost, občas vezme na svoje natáčení svoji babičku, které je v současné chvíli 103 let.

Youtube     Twitter     Facebook     WWW

Eric Rossi nebo také The Guy With The Eye nahrává každý týden několik videí ohledně tipů a nápadů na focení. Jeho hlavní oblast je focení svateb a portrétů. Každy týden také hodnotí několik fotografií od ostatních uživatelů.

Youtube     Twitter     WWW

Phlearn je kanál a stránky, které jsou venovány spíše tutoriálům v Photoshpu. Nechybí samozřejmě tipy na focení, konkrétně portréty. Autorem je Aaron Nace.

Youtube     Twitter     Facebook     WWW

Gregory Cazillo je další z řady amerických fotografů. Co se mi podařilo dohledat, je to bývalý kolega Jareda, který spolupracoval na jeho stránkách Froknowsphoto.com, ale z nějakého důvodu se nepohodli a každý má svůj vlastní projekt. Gregory má pravidelný pondělní pořad Keep Shooting Monday. Ten je ve většině případů vysílám živě. Opět se zde mluví o novinkách,které se udály, recenze foto příslušenství a případně různé fotosoutěže na dané téma. 

Youtube     Twitter     Facebook     WWW

Serge Ramelli je francouzský fotograf žijící v Paříži. Jeho hlavní náplní videí jsou tutoriály v Adobe Photoshop a Lightroom. Ve většině případů se jedná o úpravu fotografií s tématinou krajiny a přírody.

Youtube     Twitter     Facebook     WWW

DigitalRev TV je skupina 3 lidí z Honkongu, konkrétně Kay W Lok C a  Alamby. Ve většině případů se jedná o videa recenzí nových zrcadlovek a objektivů. Celkem zajímavá je série Pro photographer with cheap camera, kdy světově známým fotografům dají ten nejlevnější, ve většině případů, dětský fotoaparát a musí ukázat, že i s ním se dá fotit. 

Youtube     Twitter     Facebook     WWW

Mike Browne ukazuje a vysvětluje veškeré postupy fotografování a práce s přístrojem jednoduchou formou, myslím že budou vhodné především začátečníky. 

Youtube     Facebook     WWW

Karl Taylor je profesionální fotograf zaměřující se hlavně na focení modelek, krajin a produktových fotografií.

Youtube     Facebook     WWW

Matt Granger dříve známý jako Nikon Guy ve svých videích prezentuje většinou tipy na focení portrétů, recenzuje nové přístroje a objektivy. Je také velkým cestovatelem, tak ho můžete potkat v různých koutech světa, kde pořádá tzv. Photowalky a workshopy.

Youtube     Twitter     Facebook     WWW